Obvod – největší část váhy poprsí

Uvědomme si na úvod, která část podprsenky je vlastně nejvíce zatížena? Z podstatné části to je a měl by být její obvod. V případě, že máte pocit, že Vaše podprsenka drží významnou váhu ramínky, pak je to pravděpodobně špatně. Projevuje se to poté mimo jiné – v lepším případě nedobrým vzhledem poprsí. Zejména však, a to je závažnější, může způsobovat bolesti krční páteře, které jsou pro velké množství žen trápením.

Proto je důležité zaměřit se v první řadě na obvod podprsenky, který by neměl být příliš utažený, ani moc volný. To znamená, že na jedné straně by neměla jít odtáhnout více než na 3 prsty a v přední části pod kosticí více než na 1 prst. Zároveň by obvod v zadní části neměl být příliš vysoko ani nízko a neměl by se pohybovat, ani když zvedáte ruce vzhůru. To znamená měl by být vždy pevně na stejném místě.

Košíčky a kostice

Ňadra by také neměla utíkat z košíčků a ani při předklonu nevypadávat, kostice by měly směřovat do podpaží. Podprsenka by Vás neměla nutit ji nijak upravovat – v takovém případě nemáte správnou velikost, případně zkuste sáhnout po jiném střihu (typu modelu).

Košíčky by se neměly zařezávat ani být volné, tvořit mezery nebo krabatění a další nepřirozené deformace.

Při zkoušení nového modelu dávejte pozor a zkoušejte na zapínaní na nejvolnější háček, jelikož je možné, že se podprsenka v průběhu nošení vytáhne – (sedne si).

Ramínka

Jak již bylo řečeno ramínka by neměla nést celou váhu poprsí, ale zhruba jen 20% – vše ostatní je na obvodu. Přesto, že jsou ramínka z velké části regulovatelné, vždy je potřeba ohlídat si, aby nepadala a ani aby nebyla příliš zařízlá – zkrátka zlatý střed. Zejména v případě většího poprsí je potřeba dávat si pozor, aby ramínka nenesla významnou část váhy.

Měření obvodu krejčovským metrem

Při výběru nové podprsenky Vám také pomůže změřit si krejčovským metrem obvod pod prsy a přes prsa, výsledné míry poté usnadní výběr. Z naměřených velikostí je vhodné odečíst zhruba 5-10 cm, a to z důvodu, že materiál podprsenky se časem trochu natáhne.